Deskové hry

V naší knihovně si můžete vypůjčit deskové hry. Jedná se především o hry, které v souladu s posláním ECON MUNI pomáhají rozvíjet ekonomické myšlení.

Zábavnou formou tak můžete zkoušet své dovednosti v investování, obchodování, logistice, distribuci, managementu či urbanistickém rozvoji. Navíc, když si deskovky vypůjčíte od nás, ušetříte vaší domácnosti peníze i prostor. Tak proč nezkusit některou hru z našeho seznamu a nezlepšit své ekonomické schopnosti?

Hry půjčujeme na místě, resp. ve stejném režimu jako knihy „STOP“, tj. přes noc či přes víkend. A stejně tak účtujeme i pokuty – 10 Kč za každou započatou hodinu prodlení během provozní doby knihovny. Najednou si lze půjčit pouze jednu hru (+ případné rozšíření hry). A samozřejmě věříme, že se k zapůjčeným hrám budete chovat s láskou a úctou a budete je vracet v kompletním a nepoškozeném složení. Dostupné hry jsou vystavené ve skříňkách vedle vchodu do knihovny. O výpůjčku požádejte obsluhu u výpůjčního pultu.

Nenašli jste v naší nabídce vaši oblíbenou deskovou hru? Sbírku neustále rozšiřujeme, konkrétní návrhy na nákup nových deskovek přijímáme v tomto formuláři.

18CZ

Komplexní hra zasazená do počátků budování železniční sítě v českých zemích. Byť je součástí hry nezbytné „stavění kolejí“, jádrem hry je obchodování s akciemi provozovatelů lokálních tratí. A právě dravost kapitalistického přístupu společně s nejrůznějšími machinacemi dělají tuto hru tak dobrou.

7 divů světa

Staňte se vůdci jednoho ze sedmi velkých měst Starého světa. Rychlá karetní hra, ve které se každý hráč stává správcem jednoho ze sedmi antických měst a snaží se dosáhnout co největšího množství civilizačních úspěchů – rozvoje řemesel, vědy, kultury, obchodu, vojenství a stavby jednoho ze sedmi divů antického světa.

Arkham Horror

Kooperativní hra pro jednoho až šest hráčů. Čekají vás hrůzyplná tajemství a různé scénáře, ve kterých se stanete arkhamskými vyšetřovateli a budete zachraňovat obyvatele vašeho města před skrytými nástrahami a hrůzami. Shromažďujte stopy, ničte mimozemská stvoření a porazte hlavního Prastarého protivníka.

Arkwright: Karetní hra

Milovníci náročnějších ekonomických strategií, zbystřete! Děj hry se odehrává v době průmyslové revoluce a vy na sebe vezmete roli jednoho z prvních průmyslových magnátů. Stavíte továrny, prodáváte zboží a zaměstnáváte dělníky. Dávejte si ale pozor na období krize a na svoje konkurenty, kteří vás mohou o všechno připravit…

Azul

Svižná rodinná hra s jednoduchými pravidly, ve které je vaším cílem co nejlépe obložit stěny paláce v Evoře. Vytvořte mozaiku tak, aby odpovídala požadovanému vzoru. Dávejte si ale pozor, abyste si nabrali správný počet dlaždic a zbytečně nepřicházeli o nasbírané body.

Boj o Bradavice

Staňte se mistrem čar a kouzel a zachraňte bradavickou školu před zlem! Berete na sebe roli bradavických studentů, kteří společně bojují proti nepřátelům ohrožujícím jejich milovanou školu. Hra se odehrává v průběhu sedmi let a každým rokem musíte čelit silnějším a nebezpečnějším nepřátelům a jejich kouzlům.

Boží zboží

Nenápadná karetní hra v kompaktním balení staví na hospodářském principu kompletování produkčních řetězců – suroviny + dílny + řemeslníci. Podobně jako v reálném životě ani při této hře hráči úplně přesně neví, co je čeká, a zvažují tak, zda se vyplatí riskovat nebo raději hrát na jistotu.

Brass: Birmingham

Ekonomická strategická hra kopírující průmyslovou revoluci 18.-19. století. Vžijte se do role průmyslových magnátů, maximalizujte zisky z těžby, výroby, přepravy a prodeje zboží a posilujte vztahy mezi jednotlivými odvětvími díky rozvíjejícím se formám transportu.

Caverna: Sedláci z jeskyní

Trpasličí rodina se usadila v jeskyni uprostřed hor. Cílem vás – hlavy rodiny – je vytvořit co nejvíce prosperující zemědělství. Rozšiřujte svá obydlí, těžte rudu, kovejte zbraně a hledejte zdroje pitné vody nutné pro vaše přežití. K dispozici máte jeskynní desku a také hromadu dřevěných zvířecích figurek.

Century: Cesta koření

Kdo bude nejlepší obchodník s kořením? V této hře měníte kurkumu za šafrán, kardamon za skořici, vybranou kombinaci koření za výherní body a ještě přitom zvažujete, zda nebude výhodnější dobrat si nějakou novou obchodní kartu. Vyhraje ten, kdo nejlépe prodává a nakupuje.

Century: Nový svět

Poslední díl herní série Century se stěhuje za Atlantik. Obchodními artikly jsou pro změnu takové komodity jako kukuřice, maso, tabák a kožešiny. Oproti předchozím dílům, se kterými je možné hru kombinovat, nabízí Nový svět větší příležitosti pro vzájemné soupeření hráčů.

Century: Zázraky východu

Druhá hra z trilogie Century, ve které se čile obchoduje. Tentokráte hráč vymění karavanu za loď, plaví se mezi ostrovy a vyměňuje zboží za jiné. Oproti „Cestě koření“ je tato hra komplexnější, neboť se hráč musí starat také o to, kam a jak rychle jeho obchodní loď popluje.

City Tycoon

Jak výstižně uvádí návod ke hře: „Každý z hráčů se stává investorem podílejícím se na tvorbě města budoucnosti. Cílem hry je vytvořit prosperující urbanistický prostor a uspokojit potřeby jeho obyvatel.“ No nezní to lákavě?

Civilization: Nový úsvit

Strategická desková hra, ve které se zhostíte rolí vůdců některých z historicky nejvýznamnějších civilizací. V průběhu hry se budete snažit rozšířit své území, získat nové technologie a vybudovat největší divy lidstva. V závěru se jedna z civilizací pozvedne nade všechny ostatní a zanechá svou nesmazatelnou stopu v historii.

Clans of Caledonia

Každý z hráčů představuje jeden ze skotských klanů, které prochází obdobím přerodu společnosti z agrární na industriální. Produkujete různé druhy zboží, s těmi obchodujete a snažíte se rozšiřovat své území. Stanete se nejbohatším a nejmocnějším klanem ve Skotsku?

Divukraj

Ve hře posíláte své zvířecí pomocníky na různá místa na herním plánu, aby získali suroviny. Budujete své vlastní lesní město, které pomocí surovin dál rozvíjíte. Postupně procházíte všemi ročními obdobími a snažíte se nasbírat co největší počet bodů. Ve hře se můžete těšit na krásnou grafiku a velkou variabilitu prvků.

Dostihy a sázky

Každý hráč se stává majitelem vlastní stáje a obchodníkem s koňmi. Cílem je investovat svěřené prostředky do koní a dostihů, získat co nejvíce výher a zůstat co nejdéle ve hře. Nakupujte koně, směňujte je mezi sebou a snažte se zkompletovat celou stáj. Tak neváhejte a začněte uzavírat sázky!

Finanční svoboda

Hra Finanční svoboda zábavnou formou vzdělává v oblasti finanční gramotnosti. Cílem hry je dosáhnout finanční nezávislosti u typické české rodiny, a to s pomocí spoření a investování do finančních produktů, které simulují realitu (penzijní spoření, stavební spoření, hypotéky, důchody, změny daní, burzovní výkyvy atd.).

Fronta

Okuste fungování plánované ekonomiky za socialismu. Hráči se vžívají do rolí rodin, které potřebují sehnat nedostatkové zboží a za tímto účelem vysílají členy rodiny, aby vystály frontu před obchodem. Vyhrává ten, kdo umí dobře plánovat a také trochu „předbíhat“.

Great Western Trail

Dopravte vaše stádo krav do Kansas City a z něj vlakem do dalších míst v Americe. Čím větší stádo se podaří převést, tím více peněz a bodů získáte. Dávejte si ale pozor na to, abyste zvolili správnou cestu. Hra obsahuje návod v angličtině.

Hra o Brno

Staňte se mistrem brněnské realitní scény a vlastněte třeba Petrov! Vydejte se na cestu skrz různé čtvrti Brna a napříč tisíci lety brněnské historie plné velkých dějinných zvratů, významných místních událostí, ale i drobných sporů mezi hašteřivými obyvateli města. Nebojte se své kamarády obrat o všechny peníze a ovládněte Brno!

Jízdenky, prosím!

Velmi jednoduchá dopravní hra pro 2 až 5 hráčů. Děj vás přenese na začátek 20. století do oblasti Severní Ameriky, kde se budete snažit vybudovat železniční síť mezi dvojicemi měst. Města vám budou určena na začátku hra tajným losem. Cílem je spojit města, která vám byla určena a nasbírat co nejvíce bodů za stavbu dalších tratí různých délek.

Kamionem po Evropě

Každý hráč představuje řidiče kamionu, který se musí postarat o nákup / aukce lukrativních zakázek a jejich následné plnění, a to optimálně tak, aby nikdy po plánu Evropy necestoval naprázdno. Prvek náhody určuje, že některé trasy se mohou dočasně uzavřít, hráč musí zaplatit pokuty za překročení rychlosti a podobné nečekané komplikace.

Kluster

Svižná a jednoduchá hra, která nevyžaduje žádnou velkou přípravu ani dlouhé čtení pravidel. Hráči se střídají v pokládání magnetických kamenů do pole vyznačeného provázkem. Dávejte si pozor na magnetické síly, protože pokud se při vašem tahu některé kameny spojí, musíte si je vzít. Vyhrává ten, kdo má kamenů nejméně.

Kočičí klub

Karetní hra (nejen) pro milovníky koček. Sbírejte kočky, starejte se o ně, krmte je a pořizujte jim hračky nebo kostýmy. Cílem je nasbírat co nejvíce bodů. Součástí je také rozšíření Krabice pamlsků.

Machi Koro

Machi Koro je jako Monopoly v kompaktním a moderním provedení. Hráči nakupují budovy, za které následně inkasují peníze, které mohou investovat do dalších budov. Kdo staví s rozmyslem a nejdříve postaví všechny předepsané monumenty města, ten se stane vítězem. Hru lze zapůjčit i s rozšířením Velkoměsto.

Malá velká království

Stáváte se vůdcem malého království a snažíte se ovládnout království ostatních hráčů. Můžete budovat hrady, osidlovat celou říši a učit se nekalé magii, která vám pomůže získat větší moc. Pokoříte si ostatní království nebo bude naopak to vaše nadobro zatraceno? Ke hře nabízíme také rozšíření Úsvit hrdinů.

Malé velké zombie

Vžíváte se do role přeživších v zombie apokalypse. Nacházíte se v obrovském obchodním centru a všude kolem vás se to hemží zombíky. Vaším úkolem za hráče je splnit vylosované úkoly a uniknout. Je na vás, zda budete se svými spoluhráči hrát kooperativní nebo kompetitivní variantu hry.

Monopoly

Klasická hra „ryzího kapitalismu“, kterou snad ani není nutné představovat. Hráči skupují nemovitosti, ze kterých pak inkasují zisk od dalších hráčů při jejich návštěvách. Kdo zbankrotuje, končí, poslední ve hře vyhrává.

Newton & Velké objevy

Vraťte se do 18. století, které bylo významné velkými vědeckými objevy a staňte se jejich svědky. Buďte respektovaným učencem! Cestujte po Evropě, navštěvujte města a univerzity, studujte nové teorie a vyděláváte peníze. Nabízíme také rozšíření Great Discoveries.

Osadníci z Katanu

Neobydlený ostrov uprostřed velkého moře, který čeká na to, aby byl osídlen. Budujte vesnice a města, verbujte armádu a vytvořte co nejrychleji prosperující říši. Získávejte suroviny a využívejte je k posílení své pozice. Ale pozor, na ostrově řádí zloděj!

Paláce Carrary

Ocitáte se mezi šesti severoitalskými městečky, ve kterých musíte vystavět nové paláce, katedrály, knihovny nebo vilky, ve kterých ubytujete své obyvatele. Berete na sebe roli šlechtického rodu a vaším úkolem bude podílet se na rozvoji města. Zvládnete vybudovat takové město, které bude obdivováno ještě další stovky let?

Paladinové Západního království

V této budovatelské hře se stáváte šlechtici, kteří se snaží ochránit zem a šířit mezi obyvateli víru. Postavte si opevnění, vládněte svým poddaným, budujte dílny, sbírejte suroviny a vylepšujte své vlastnosti a dosáhněte co nejvyššího počtu vítězných bodů.

Port Royal

Karetní hra Port Royal je založená na obchodování v přístavu. Čím lepší mix pomocných postav si hráč najme a čím lépe odhadne riziko, tím větší má šanci na výhru. Hra je k dispozici včetně odladěného rozšíření, které přináší prvek plnění kontraktů.

Příšerky z podzemí

Ač tomu možná název hry neodpovídá, jedná se o propracovanou manažerskou hru zasazenou do fantazijních reálií. S pomocí svěřených Impů (tj. zaměstnanců podniku) se hráči snaží uplatnit na trhu s příšerkami. Čím inovativnější příšerky hráč odchová, tím více peněz i reputace jeho podnik získá. Ale tak úplně jednoduché to nebude…

Puerto Rico

Dlouhodobě nejoblíbenější ekonomická strategie. Hra je zasazena do prostředí kolonizování Nového světa – zde hráči na svých plantážích pěstují různé plodiny, které následně prodávají a za utržené peníze staví pomocné budovy. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce vítězných bodů. Hra je v angličtině.

Quadropolis

Jak píše recenzent Dušan na deskovehry.com, tato hra „je překvapivě chytrá a pokročilá“. Vžíváte se do role starosty města, který má za úkol vybudovat ideální město pro své obyvatele. Za pomocí svých architektů stavíte různé budovy, za které získáváte vítězné body. Pro zkušené hráče je k dispozici také expertní mód.

Settlers: Zrod impéria

Vybudování prosperující civilizace vyžaduje značné ekonomické rozvahy, dostatek surovin a také trošku toho štěstíčka… Hru lze zapůjčit i s rozšířením Atlantida.

Spirit Island

Stáváte se mocnými duchy ostrova, kteří se snaží chránit svůj ostrov před agresivními nájezdníky. Cílem je eliminovat všechny osadníky, kteří se nacházejí na ostrově. Podaří se vám nad nimi zvítězit? Herní instrukce jsou v angličtině.

Šachy

Šachy pravděpodobně není nutné nijak představovat. Přijďte si zahrát tuto klasiku a procvičte si své mozkové závity.

Terra Myst​ica

Oceňovaná hra pro náročné s minimálním podílem náhody. Hráči se stávají vůdci jednoho ze 14 národů a snaží se získat co nejvíce vítězných bodů, k čemuž jim dopomáhají zejména unikátní dovednosti jejich národa. Variabilita hry je obrovská a navzdory množství kostiček, figurek, žetonů a jiných propriet nejsou pravidla příliš složitá.

Through the Ages

Procházíte etapami lidských dějin a svůj národ vedete úskalími jednotlivých historických epoch. Snažíte se získávat nové technologie, posilovat svou vojenskou sílu, získávat nové městské budovy a obohacovat kulturu. Cílem hry je zanechat v historii nesmazatelný odkaz, díky kterému budete žít navěky. Hra obsahuje instrukce v angličtině.

Tiny epic pirates

Ovládněte pirátskou loď ve vodách rozbouřeného moře a s její pomocí ukrývejte obrovské množství bohatství na tajuplných ostrovech. Drancujte osady, obchodujte na černém trhu a najímejte posádku, která vám s vaším úkolem pomůže. Staňte se pirátem, který bude prohlášen za nejzlejšího ve vodách Sedmi Moří!

Vysoké napětí

Seriózní hra z prostředí rozvodné elektrické sítě. Dražíte elektrárny, nakupujete palivo a stavíte rozvodnou síť – čím více připojených měst, tím více vyděláte. Podíl náhody je ve hře malý, o to více je nutné plánovat a počítat.

Moje knihovnička

Domů jste si přinesli novou knihovničku a teď si v ní chcete vystavit oblíbené předměty. Sbírejte knížky, trofeje, rostliny, deskovky a nezapomeňte také na místo pro vaše kočky! Kdo bude mít knihovničku nejlépe uspořádanou? Hra má velmi jednoduchá pravidla.

Vzhůru do hor

V této hře jste podnikateli, kteří vydělali jmění na železnici a nyní jej chtějí rozmnožit za využití bohatství ukrytého ve Skalistých horách. Abyste ale tohoto bohatství dosáhli, musíte investovat do nových technologií, balónů, vzducholodí a dalších. Pokud budete mít správné vybavení, podaří se vám podmanit si skály i jeskyně.

Zbodni salát

Rychlá karetní hra, ve které sbíráte 6 druhů zeleniny a spolu s nimi také recepty, které jednotlivé kusy zeleniny proměňují v body. Ale pozor na slimáky! Ti můžou vaší nasbírané zelenině pořádně uškodit!

Railroad Ink

Rychlá logická hra, ve které musíte propojovat cestami jednotlivé výjezdy z vašeho herního plánu. Body utržíte za nejdelší dopravní koridor, nejvíce propojených výjezdů a za množství cest umístěných ve středu herní plochy. Avšak můžete dostat i trestné body za chybné postavení slepých tras. Všechny tři edice je možné vzájemně kombinovat.

Carcassonne

Budujte středověkou krajinu měst, cest, polí a klášterů. Propojujte co největší plochy a ovládejte co největší města. Kdo nasbírá nejvíce bodů?

Rauha

Berete na sebe roli šamana, který se stará o jeden z pěti světů. Díky vašim božským schopnostem můžete ze světa vytvořit kolébku energie, klidu a harmonie. Zvládnete to?

Na křídlech

Pozorujete rádi ptactvo? V této hře si zahrajete na ornitology, kteří se snaží do své voliéry přilákat co nejúžasnější ptačí exempláře. Každý pták rozvíjí vaši ptačí zoo v jiné oblasti.

Příští stanice Londýn

Optimalizujte londýnské podzemní prostředí. Snažte se metrem zpřístupnit co nejvíce památek a využijte k tomu tunely vedoucí pod řekou Temží.

Archa Nova

Máte rádi zvířata a vždycky jste si chtěli vyzkoušet postavit vlastní zoo? Budujte výběhy, získávejte peníze od sponzorů a postavte tu nejúspěšnější zoo!

Patchwork: Christmas edition

Jednoduchá hra pro dva hráče, ve které soupeříte o co nejestetičtější a nejlépe hodnocenou patchworkovou deku.

Království divů

Se svými spoluhráči soupeříte o královský trůn, na který máte právoplatný nárok. V této karetní hře se snažíte ošálit protivníka, vybudovat co nejlepší vévodství a stát se vladařem celého království.

Hanabi

Jednoduchá kooperativní hra, ve které se snažíte předvést co největší a nejhezčí ohňostroj. Ale je tady háček! Nevidíte své vlastní karty a ostatní hráči vám musí dávat nápovědy.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info