Spravovaný software pro uživatele

Mimo klasické knihovní služby nabízíme licenci na program Grammarly, který pomáhá studentům a akademikům vylepšovat gramatiku, pravopis a styl psaní v angličtině. Kromě toho provozujeme také generátor čárových kódů, který využíváme pro označování a organizaci našich knižních fondů, poskytujeme přístup k citačnímu manažeru Citace PRO a k aplikaci LimeSurvey, sloužící pro tvorbu dotazníků.

Citace PRO

Citace PRO je citační software určený pro instituce. Umožňuje správu citací v jednoduchém webovém rozhraní. Přihlašte se výběrem Masarykovy univerzity v seznamu institucí a zadáním UČO a primárního hesla.

LimeSurvey

LimeSurvey je nástroj umožňující vytvářet a spravovat průzkumy, ankety a kvízy online. Pro získání přístupu do aplikace kontaktujte Mgr. Jiřího Poláčka, Ph.D., který vám založí uživatelský účet.

Grammarly

Software pro studenty ECON MUNI. Naše fakulta disponuje multilicencí softwaru Grammarly pro 350 uživatelů.

Produkt slouží jako podpora pro ty, kteří si nejsou zcela jisti při psaní textů v angličtině. Nástroj opravuje chyby ve slovech, kontroluje gramatiku a stylistiku, a to vše „on-line“: ať už píšete e-mail, dokument ve Wordu či cokoli jiného, Grammarly nepřetržitě kontroluje, co píšete a v reálném čase označuje chyby a nabízí opravy a různá vylepšení.

V současnosti je k dispozici cca 350 licencí pro studenty a zaměstnance ESF. Pokud vás věc zaujala a chtěli byste ji vyzkoušet nebo dlouhodobě užívat, kontaktujte, prosím, mailem fakultní administrátorku Mgr. Pavlu Rimešovou pavla.rimesova@econ.muni.cz, která vám založí osobní účet Grammarly.

Účty budou zřizovány podle známého hesla – kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Účet MUSÍ BÝT z technických a licenčních důvodů spojený s vaší univerzitní e-mailovou adresou (uco@mail.muni.cz).

Na tuto adresu obdržíte jako budoucí uživatel zvací e-mail, ve kterém si službu aktivujete a nastavíte si heslo pro přístup k ní. Z bezpečnostních důvodů důrazně doporučujeme zvolit JINÉ heslo, než je vaše heslo do ISu! Potom již bude možné službu začít používat.

Každý uživatel může službu využít na libovolném zařízení: počítači v kanceláři, domácím PC, tabletu nebo „chytrém“ telefonu. Pro vlastní užívání stačí jen nainstalovat potřebný doplněk Grammarly (pro webové prohlížeče nebo programy MS Word nebo Outlook).

Licence Grammarly je aktivní pouze po dobu studia a po jeho skončení je účet automaticky deaktivován.

Věříme, že vám nový pomocník bude k užitku a učiní vaši práci jednodušší, efektivnější a možná i zábavnější.

Generátor čárových kódů

Provozujeme vlastní webovou aplikaci na generování čárových kódů pro vlepování do knih. Mohou ji využít i jiné knihovny.

Návod k použití

Aplikace generuje sadu čárových kódů ve standardu CODE 39 (bez kontrolního součtu) dle zadaných parametrů ve formátu PDF vhodném pro tisk na samolepící štítky v matici 9×3 (řádků × sloupců) při velikosti stránky A4. Parametry se definují přímo v adresním řádku webové aplikace a jsou následující:

• label – stejný nápis nad každým generovaným kódem, například „Středisko vědeckých informací“
  • prefix – první část kódu, např. 42004
  • startcode – první číslo ve vzestupné řadě čárových kódů, např. 00150 (pokud mají být na začátku nuly, je třeba je vypsat)
  • count – počet kódů, které se mají vygenerovat s narůstající hodnotou o 1
  • position – pozice na stránce, od které se má začít generovat, lze rozlišit až 9×3 = 27 různých startovacích pozic
  • list – seznam kódů oddělených čárkou, které se mají společně s prefixem vygenerovat, např. 00030,45,78956 vygeneruje kódy (s výše uvedeným prefixem) 4200400030, 4200445, 4200478956
  • top – výška horního okraje od začátku štítků, kde hodnota
    • 13 – značí 13mm okraj a výšku štítků 30 mm
    • jakákoliv jiná – značí 4mm okraj a výšku štítků 32 mm

Pokud je hodnota list neprázdná, generují se výhradně kódy uvedené v tomto seznamu. Pokud je hodnota list prázdná či vůbec nenastavená, generuje se vzrůstající řada kódů dle parametrů startcode a count. Parametry label, prefix, position a top se aplikují vždy.

Samotné čárové kódy mají výšku 15 mm. Písmo pro nápisy je zvoleno DejaVu Sans, velikost písma nápisu nad kódem činí 8 bodů, velikost písma vypsané hodnoty kódu pod kódem samotným činí 12 bodů.

Pro generování čárových kódů do PDF je využita knihovna TCPDF napsaná v jazyce PHP.